28 Ocak 2010 Perşembe 00:25

1. ve 2. Operasyon:
Bingöl ili Sancak Beldesi Belediye Başkanı ve Sağlık Müdürlüğü’nden gelen ihbarda Sancak Beldesi 45. km. ve Sancak Beldesi Yeşilova Köyü 48. km ’de diyaliz hastası iki hastanın olduğu belirtilmiş ve bunun üzerine gerekli hazırlıklar yapılarak yola çıkılmıştır. İl Özel İdaresi ekiplerinin greyderlerle açtığı yol, şiddetli fırtına ve tipi nedeniyle tekrar kapandığından 30. km ’den sonra kar motoru ile iki arkadaşımız devam etmiş ve ekibin diğer üyeleri ise 4x4 arazi aracıyla gidebileceği kadar gitmeye karar vermiştir. Sancak Beldesi’ne 1 km. kala kar motorlu ekibimiz, 49 yaşındaki diyaliz hastası Sisi Kutlutemur’‘u arazi aracına teslim edip; 37 yaşındaki diğer diyaliz hastası Besriye Baturge’yi almak için dönmüştür. Bu sırada Özel İdare Yol Açma Ekibi’nin yolu açması üzerine ambulans ile getirilen hasta da arazi aracına alınıp, dönüş yoluna çıkılmıştır.
Dönüş yolunun 10. km’sinde yol çalışması yapan bir diğer özel idare dozeri de tipinin hakim olduğu 3 km.’lik yokuşta ekibimize yardım ederek yolu açmıştır. Böylece hastaları tekrar kar motoruna almaya gerek kalmamıştır. Bingöl’e 25 km. kala yolda bizi bekleyen iki ambulansa iki hasta verilerek dönüş yoluna devam edilmiş ve saat 17.30 sularında dernek merkezine ulaşılarak operasyon sonlandırılmıştır.

3. Operasyon:
Sancak Operasyonu’na hazırlanırken Sağlık Müdürlüğü’nden Bingöl Merkez Çiçekdere Köyü ’de bir doğum hastası olduğu bilgisi gelmiştir. Yolların kardan kapalı olması sebebiyle ekibimizden yardım istenmiş, bunun üzerine ikinci bir arazi aracımız olmadığından diğer kar motorumuzla dağ yolundan 15 km.’lik mesafedeki köye doğru yola çıkılmıştır. Köye ulaşan ekibimiz, 45 yaşındaki Lütfiye Baynal ’ın doğum değil de kalp hastası olduğunu öğrenmiş; hastayı alarak Bingöl Devlet Hastanesi ’ne ulaştırmıştır.

4. Operasyon:
Emniyet Müdürlüğü ve Vali Yardımcısı’ndan alınan ihbarla 22 Ocak 2010 günü kaybolan iki kız çocuğundan birinin cesedine ulaşıldığı bilgisi gelmiştir. Diğer çocuğun aranması için destek isteğinde bulunulması üzerine operasyonda olanların haricindeki arkadaşlar, hazırlanarak arama operasyona çıkmışlardır. Bingöl ili Genç ilçesi yolundaki İçmeler Mevkiinde diğer çocuk aranmaya başlanmış; fakat havanın kararması üzerine ara verilerek ertesi gün havanın aydınlanmasıyla aramaya devam etme kararı verilmiştir.

Operasyonlara Katılanlar;
Ahmet Ateş
Ahmet Buzrul
Hikmet Koca
İbrahim Korkutata
Ali Aydoğdu
Yaşar Baluken
Serdar Elçi
Cahit Dündar
Ahmet Bazencir
Doğan Koçak
Murat Enes
Emin Aybek
Mesut Elhazar
Faysal Çelik
Ömer Faruk Gürsaçtı
Yavuz Bazencir
Abdullah Çektin

 

 


DESTEK VERENLER