5 Mayıs 2009 Salı 14:09

Olay üzerindeki bilgi kirliliğini gözönünde bulundurarak ve sağlıklı bir çalışma yapabilmek amacıyla AKUT Niğde Ekibi olarak bölgede arama-kurtarma faaliyetlerine katılmak amacı ile opersayona çıktık.

Merhbalar, öncelikle hayatını kaybedenlere Tanrıdan rahmet, kederli yakınları ve ulusumuza başsağlığı dileriz.
Olay ihbarı neticesinde bütün değerlendirmeleri yaptıktan sonra 26/03/2009 saat 21:00 da Nedim URCAN, Dursun ŞİMŞEK, Oğuzhan ZENGİ ve Arif ÖZTÜRK'ten oluşan ekibimizle karayolu ile bölgeye intikal ettik.
 
Olay mahalinde ulaştığımızda bize bildirilen koordinatlarda arama-tarama faaliyetinde bulunduk. 16 saat süren çalışmamız esnasında herhangi bir bulguya rastlamadık.
 
Bölgede 1500 metrenin üzerinde aralıksız devam eden karyağışı var. Enginlerde ise yağmur yağmakta. Bölgede üç gündür süren bu aralıksız karyağışı çığ riskini de beraberinde getirmekte.
 
Kahramanmaraş, Ilıca, Avcılar Köyü muhtarından edindiğimiz bilgilere göre enkazın Keş Dağı'nın güneydoğusunda Şahinkaya mevkii noktasına yakın bir yerde olduğu, bölgedeki yerel halkın helikopteri en son bu noktada uçarken gördükleri ifadelerini hızlı bir şekilde değerlendirerek 27/03/2009 tarihinde saat 15:00 sularında bahsi geçen bölgeye Avcılar Köyü Muhtarı ile hareket ettik. Kaza noktasına araçla 6 mesafede bir noktaya ulaştığımızda ise enkazın bulunduğu haberi bize ulaştı.

Bölgede hava karardığı ve kurtarma çalışmalarının gün ağarınca  başlayacağı bilgisini kriz merkezinden tarafımıza ulaşması ile birlikte  bölgedeki görevimiz sona ererek 27/03/2009 tarihinde Niğde'ye geri döndük.

Operasyonumuz süresinde bizlerden maddi ve manevi desteğini esrigemeyen Ilıca Belediye Başkanı Sayın Aslan KAÇMAZ'a ve kıymetli ekibine, Avcılar Köyü Muhtarı Sayın Ünal KAYAN'a ve bölge halkına teşekkkür ederiz.
 
Arif ÖZTÜRK
AKUT NİĞDE
DESTEK VERENLER