9 Ağustos 2011 Salı 13:50

AKUT Rize Ekibimize 08 Ağustos 2011 tarihinde saat 15:40'da Ardeşen Jandarma komutanlığından ihbar gelmiştir. Yapılan ihbar çamlıhemşin Şehitlik Merzesinde iki kişinin topladıkları çayı telefelik ile çay alım yerine ulaştırdıktan sonra evlerine gitmek için yine teleferik ile karşıdan karşıya geçmek istedikleri ve 650- 700 metrelik teleferiğe binen anne kızın 250 metre ilerledikten sonra  teleferiği hareket etiren çelik telin birbirine  dolanması sonucu  sıkışma meydana geldiği, yerden 200 metre yüksekte yaklaşık 3.5 saat mahsur kaldıkları bilgisi ulaşmıştır. Jandarma ve kurtarma ekiplerinin tüm çalışmalarına rağmen mahsur kalan kişilerin kurtarılamadığı bu sebeble  ekibimiz acil olarak yardıma  çağrılmıştır.

Ekbimiz hızlı bir şekilde AKUT Merkezde toplanıp operasyon için hazırlıklara başlamıştır. Teknik malzemelerin araca yüklenmesi ve yaklaşık 20 dakika süren hazırlıklardan sonra  6 kişilik personel ile yola çıkılmıştır. Yaklaşık bir saat  süren yolculuktan sonra olay yerine varılmış yapılan inceleme sonucunda olayın cidiyeti anlaşılmıştır. Kurtarmada kulanılacak yöntemler belirlenmiş; mesafenin çok fazla olması  sebebiyle  çelik hat üzerinde farklı  bir makara  sistemi kurulmuştur. Ekibimizden bir personel bu hata kurulan makara sistemine emniyeti alınarak mahsur kalan kişilerin yanına gönderilmek üzre hazırlanmıştır.

Hattın yükseltisinin fazla olduğu yamaçtan  ekibimiz makaralar yardımı ile kontrolü şekilde bırakılmış ve mahsur kalan yük telefeliğine ulaşmıştır.Ulaşır ulaşmaz  mahsur kalan Gülha ÇEPNİOĞLU (47)  ekip arkadaşımızın bulunduğu sisteme alınmış  makara sistemi yardımı ile  çekilmiş ve kurtarılmıştır. Daha sonra ekip arkadaşımız tekrar gönderilmiş ve İlkay ÇEPNİOĞLU (20) kurtarılmıştır.
 
Ekibimiz malzemelerin toplanması ve sayımından sonra  merkez binasına  21:15 dönerek operasyonu sonlandırmıştır
Operasyona Katılanlar
  
A. Güçlü UZUNALİOĞLU
Fevzi BAYRAKTAR
Hakan BUBER
Osman ZORLUCAN
Ozan  YILMAZ
Zekeriya SARIHAN


DESTEK VERENLER