Tunç FINDIK
AKUT Kitaplığı - Yayın No:7

" ... O günden bugüne (Mayıs 2009) AKUT, 536 defa gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkeleriyle, Türkiye’nin her yerinde, her şart ve coğrafyada, bazen de dünyanın kitlesel afete dönüşmüş büyük depremlerinde arama ve kurtarma çalışmaları gerçekleştirmiş ve 759 insanın hayatının kurtarılmasını sağlamıştır. Bütün bu sürece öncülük eden dağcılık sporu ve dağcılar her zaman AKUT ailesi için çok değerli olmuş ve merkez unsurların başında gelmiştir. Tunç Fındık’ın çok değerli bu özgün çalışmasını da, 8. kitabımız olarak bu anlayışla AKUT KİTAPLIĞI’na dahil etmekten büyük heyecan duyduğumuzu bilmenizi isterim.

Tunç Fındık’ın ilk tırmanış deneyimini birlikte yaşadığımız Bilkent Üniversitesi günlerimizden bu yana, istikrarlı bir şekilde kendisini geliştirdiği dağcılık sporundaki artan yetkinliği, üretkenliği, başarıları gerçekleştirdiği tırmanışlarla sınırlı kalmadı, aynı zamanda dağcılık litaratürümüze kattığı çok değerli çalışmalarla da büyük katkıları oldu. Daha önceki tırmanış rotaları ve kitapları, rehber kitapları ve yabancı kaynaklardan yaptığı çevirilere ilave olarak bu kez özgün bir çalışma olarak KIŞ DAĞCILIĞI konusunu ele aldı. Ancak çok deneyimli bir dağcının birikimiyle hazırlanabilecek bu kitabı, kendine özgü ince eleyip sık dokuyan tarzıyla okuyucuyla buluşturmak üzere hazırladı. Bu çalışmanın ülkemizde çok önemli bir boşluğu dolduracağına eminim. Yabancı kaynaklardan yapılan çevirilerden farklı olarak bu kitabın bizim için asıl önemi bir Türk dağcısının, bir AKUT gönüllüsünün özgün bir çalışması olmasıdır.

Dağcılığın unutulmaması gereken ilk ve en temel kuralı riskli ve tehlikeli bir spor olmasıdır. Dağcılık sporuyla ilgilenen herkesin öğrenmesi gereken ilk ders, bu sporun yaralanmalara, sakatlanmalara, hatta bazen daha kötüsüne de yol açabileceğidir. Bu nedenle nitelikli bir eğitim, sürekli ve düzenli fiziksel, teknik ve psikolojik hazırlık, antrenman, rota, mevsim ve ekip planlama bilgisi, malzeme kullanma becerileri, meteoroloji, ilkyardım, metabolizma ve yüksek irtifa fizyolojisi bilgileri gibi pek çok bilgi ve beceriyi gerektirmektedir..."

Nasuh Mahruki
(AKUT Yönetim Kurulu Başkanı)


DESTEK VERENLER