Prof. Dr. Ahmet ERCAN
AKUT Kitaplığı - Yayın No:8

Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın DEPREMDEN KORUNMA KILAVUZU adını verdiği bu çalışması, adından da anlaşılabileceği gibi, Türkiye’de yaşayan herkesi endişelendiren depremler konusunda kullanışlı bir el kitabı olarak tasarlanmış. Değindiği konular, indiği detaylar, biraraya getirdiği hem bilimsel hem de sosyal içerikli kavramlar ve algılar itibariyle, muhtemelen bugüne dek bu amaçla hazırlanmış en kullanışlı çalışmalardan biri olacak.

Ahmet Ercan hocanın bu çalışmasında da, Türk dili araştırmacısı özelliğini ve Türkçe’ye gösterdiği özeni görüyoruz. Konunun bilimsel özünü ise, bir Jeofizik mühendisi olarak okuyucunun kolaylıkla kavrayacağı şekilde biraraya getirmiş. Bir ev satın alırken veya kiralarken dikkat etmeniz gerekenlerden tutun da, depremlerin belirtilerine, depremde binaların neden yıkıldığına, enkaz altında kalındığına nasıl davranılması gerektiğine ve depremlerle ilgili çok faydalı istatistiklere kadar pek çok detayı biraraya getiren bu çalışma, hepimizi tedirgin ve huzursuz eden depremlere karşı en güçlü silahlarımızdan biri olan doğru bilgiyle donatmayı hedefliyor okuyucuyu.

Ahmet Ercan hocanın DEPREMDEN KORUNMA KILAVUZU adlı bu çalışmasını, AKUT Kitaplığı’nın 8. yayını olarak okuyucuyla buluşturmak bizim için büyük bir heyecan ve gurur kaynağı. Çünkü AKUT olarak arama ve kurtarmada bugüne dek gerçekleştirdiğimiz tüm operasyonel çalışmalarımız bir yana, en çok önem verdiğimiz konuların başında, afete dayanıklı bir toplum olmamıza katkıda bulunmak, deprem ve depremle ilgili konularda yanlış bilinenleri düzeltmek ve unutulanları yeniden hatırlatmak geliyor. Bu çok değerli çalışmanın bu amaca en üst düzeyde hizmet edeceğini düşünüyoruz ve elimizden geldiği kadarıyla geniş bir kitleyle paylaşmaya çalışacağız. Çünkü bilyoruz ki, bilgi ancak paylaşılırsa gerçek anlamını ve değerini bulur ve sonucu değiştirebilir.

Bu ve benzeri nitelikli çalışmalarla, Türkiye’miz de bir gün çağdaş ülkeler gibi altyapısı ve üstyapısıyla, planlı kentleşmeyle, sürdürülebilir politikalarıyla, doğru yatırım ve doğru yönetim anlayışıyla, sağlıklı yerleşim merkezleriyle ve bilinçli yurttaşlarıyla birlikte afete dayanıklı bir topluma dönüşecektir. AKUT ailesi olarak bu uzun ve zorlu süreçte, toplum bilinçlendirme çalışmalarıyla ülkemize her zaman hizmet etmek, en az koşulları itibariyle aciliyet gösteren arama ve kurtarma alanındaki operasyonel çalışmalarımız kadar önem verdiğimiz bir alanı oluşturuyor. Bilinçli ve duyarlı yurttaşların oluşturduğu toplumlar, afetlere ve afet zararlarına karşı her zaman daha dayanıklı olurlar ve gelecek kuşakların daha sağlıkı yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlarlar. Ahmet Ercan hocanın kaleminden okuyucuyla buluşturduğumuz bu çalışmanın bu yolda önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum.

Nasuh Mahruki
(AKUT Yönetim Kurulu Başkanı)


DESTEK VERENLER